Gemici.de - Design | SEO | Marketing
Fed’in enflasyon göstergesi 3 yılın en düşüğünde
Fed’in enflasyon göstergesi 3 yılın en düşüğünde

Fed’in enflasyon göstergesi 3 yılın en düşüğünde

Reklam Alanı
service

Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, geçen yıl aralıkta yıllık yüzde 2,9 ile Mart 2021’den bu yana en düşük artışını kaydetti.

ABD Ticaret Bakanlığı, Aralık 2023 dönemine ait kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede kişisel gelirler, geçen yıl aralıkta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı. Bu dönemde piyasa beklentilerine paralel gerçekleşen Amerikalıların kişisel gelirlerindeki artış, geçen yıl kasımda yüzde 0,4 olmuştu. Kişisel tüketim harcamaları da geçen yılın son ayında aylık bazda yüzde 0,7’lik artış kaydetti. Piyasa beklentileri kişisel tüketim harcamalarının söz konusu dönemde geçen yıl kasımda olduğu gibi yüzde 0,4 artacağı yönündeydi. KİŞİSEL TÜKETİM HARCAMALARINDA AYLIK YÜZDE 0,2’LİK ARTIŞ

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise geçen yıl aralıkta aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,6 arttı. Bu dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi geçen yıl kasımda aylık bazda yüzde 0,1 azalırken, yıllık bazda yüzde 2,6 artmıştı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,9 arttı. Endeks, yıllık bazda Mart 2021’den bu yana en düşük artışını kaydetti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi aylık bazda piyasa beklentilerine paralel bir artış kaydederken, yıllık bazda yüzde 3 olan beklentilerin altında gerçekleşti. Endeks, geçen yıl kasımda aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,2 artmıştı. Analistler, Fed’in enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki yavaşlamanın bankanın bu yıl faiz oranlarını indirmeye başlamasına olanak tanıyabileceğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Fed’in enflasyon göstergesi 3 yılın en düşüğünde
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Genculak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!