Gemici.de - Design | SEO | Marketing
Yüz hatlarınız sizin hakkınızda ne söylüyor? Zengin mi fakir mi görünüyorsun?
Yüz hatlarınız sizin hakkınızda ne söylüyor? Zengin mi fakir mi görünüyorsun?

Yüz hatlarınız sizin hakkınızda ne söylüyor? Zengin mi fakir mi görünüyorsun?

Reklam Alanı
service

İnsanların yüz görünümlerinin sosyal sınıf algılarını etkileyebileceğini ve bu algıların ön yargılara neden olabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmalara göre , yüz şekliniz zenginlik ya da yoksullukla ilişkilendirilebilecek belirli özelliklere sahip olabilir. Araştırmalar, bu özelliklerin, insanların birbirleri hakkında hızlı ve ön yargılı kararlar vermelerine yol açtığını belirtiliyor.

Farkında olmadan çevrenizdekilere hangi mesajları verdiğinizi biliyor musunuz? Yeni bir araştırmaya göre yüzünüz şekli, maddi durumunuz hakkındaki algıları etkileyebilir. 
Glasgow Üniversitesi’nde ön yargılar üzerine yapılan araştırma, dar ve arkadaş canlısı yüzlerin sizi daha zengin gösterdiğini söylerken, asık suratlı ve beceriksiz görünen suratları yoksullukla ilişkilendiriyor. Araştırma,  insanların birbirleri hakkında verdikleri anlık kararları analiz etmiş ve “zengin” olarak nitelendirilen yüzlerin gülen ağızlara, keskin hatlara, kalkık kaşlara, yakın aralıklı gözlere ve pembe yanaklara sahip olduğunu ve aynı zamanda daha güvenilir olarak görüldüğünü söylüyor. Diğer yandan billim insanları, “fakir” olarak görülen yüzlerin düşük kaşlara, daha kısa çenelere, aşağı dönük ağızlara, daha koyu ve daha soğuk cilt tonlarına sahip olduğunu, bunun da kişileri güvenilmez, soğuk ve beceriksiz gösterdiğini söylüyor.
Araştırma, bir kişinin daha yüksek ya da daha düşük bir sosyal sınıftan görünmesine neyin neden olduğuna ve bu özelliklerin kişinin kişiliğine dair algılarla nasıl bağlantılı olduğuna odaklandı.Çalışmanın başyazarı Dr. Thora Bjornsdottir, yalnızca dış görünüşe dayalı ön yargıların, bireyler için uzun süreli sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.
Bu tür yargılar sadece yüz görünümünden bile oluşuyor ve bunun, daha düşük sosyal sınıftan olduğu düşünülen kişilerin dezavantajlı duruma düşürülmesi de dahil olmak üzere önemli sonuçları olabiliyor.’Sahip olduğumuz stereotipler algılarımızı önyargılı hale getiriyor ve diğer insanlar hakkındaki izlenimlerimiz onlar için belirli avantajlara ya da dezavantajlara yol açabiliyor.
Araştırmacılar, kötü görünümlü olduğu düşünülen yüzlerin daha “çocuksu” olduğunu, bir çocuğun yüzü gibi yuvarlak hatlara sahip olduğunu tespit etti.Bu özellikler zayıf kondisyon, düşük zeka ya da itaatkar bir kişilikle ilişkilendirildi.Öte yandan, “zengin” yüzler daha uzun ve daha belirgin, çıkık burunlu, kalkık ağızlı ve geniş alınlarıyla daha baskın, yetenekli ve dürüst görünüyordu.Profesör Rachael Jack  “Araştırmamız, belirli yüz özelliklerinin sosyal sınıf algılarını ilgili stereotiplerle ilişkilendirmede nasıl önemli bir rol oynadığını göstermektedir.” dedi. “Bu bulgular yalnızca merkezi sosyal algı teorilerine ilişkin anlayışımızı geliştirmek açısından değerli olmakla kalmayıp, aynı zamanda ön yargılı algılara müdahale etmek üzere tasarlanmış gelecekteki müdahalelere de yardımcı olabilir.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yüz hatlarınız sizin hakkınızda ne söylüyor? Zengin mi fakir mi görünüyorsun?
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Genculak ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!